• Artur

Karukera, znaczy Piękna Woda

Aktualizacja: 3 sie 2019

Karukera znaczy Piękna Woda. Tak wyspy znane dziś jako Gwadelupa, nazywali Indianie Kalinago, w historii bardziej znani pod nazwą Karaibowie. Ich nazwa oddaje najlepiej charakter tych wysp, pokrytych tropikalnym lasem, poprzecinanych siecią rzek i strumieni, które płynąc ze stoków wulkanu Soufriere, tworzą bajeczne wodospady otulone tropikalną roślinnością.

Krzysztof Kolumb odkrył je podczas drugiej wyprawy do Nowego Świata w dniu 4 listopada 1493 roku. Nadał im nazwę Santa Maria de Guadelupe de Extremadura. Bezpośrednią przyczyną dla której przybił on do brzegu w okolicach dzisiejszej osady Santa Maria, była konieczność zaopatrzenia statków płynących z Hiszpanii w świeżą wodę. To właśnie urzekający i obiecujący widok z morza wodospadów Carbet, zachęcił załogi hiszpańskich statków, aby postawić swoje stopy na brzegu tej wyspy.Kolonizacja wysp rozpoczęła się dopiero pod koniec I połowy XVII wieku. Na początku, pojawili się na wyspie bukanierzy, którzy trudniąc się między innymi hodowlą bydła i uprawą niedawno sprowadzonej na wyspy trzciny cukrowej, zaopatrywali przepływające statki w suszoną żywność, wodę i....rum. Z biegiem czasu, fach bukaniera przekształcił się w znacznie lepiej znany z historii fach piracki. Przez większość XVII i początki XVIII wieku Gwadelupa i sąsiednie wyspy Dominika i Martynika, były schronieniem dla wielu pirackich statków, grasujących wówczas na wodach Morza Karaibskiego. Wybrzeże zarówno Gwadelupy, jak i Dominiki obfituje w częściowo skryte pośród skał zatoczki z dość głęboką wodą. Warunki takie były wręcz idealne dla korsarskich okrętów, aby w tych miejscach cumować i w miarę bezpiecznie przeprowadzać naprawy swoich brygów, oraz uzupełniać zapatrzenie przed dalszą podróżą.W tym samym czasie, zaczęły tam również powstawać pierwsze faktorie handlowe, które zakładane były przez francuskich kolonistów (Vieux Habitants, Vieux Fort, czy Fort Louis). Po krótkim czasie Gwadelupę całkowicie już opanowali biali osadnicy, którzy zakładając plantacje trzciny cukrowej, zaczęli również sprowadzać tam niewolników z Afryki Zachodniej.

Ta burzliwa historia Gwadelupy przyczyniła się do narodzin kreolskiej kultury, noszącej w swoim dorobku zarówno elementy rdzennej, prekolumbijskiej historii, afrykańskich tradycji, jak i europejskiej kultury.

Karukera.pl

28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie