• Artur

Top 10 plaż na Gwadelupie

Aktualizacja: 3 sie 2019

Karaiby w powszechnej świadomości, kojarzą się oczywiście z turkusową wodą, oraz białym, drobnym piaskiem. Faktycznie, takich plaż we wschodniej części Gwady jest dużo. Nie tylko jednak "pocztówkowe" plaże godne są poznania. Przedstawiam poniżej 10 - w mojej subiektywnej ocenie oczywiście - najciekawszych i najbardziej godnych odwiedzenia plaż. Położonych zarówno po stronie atlantyckiego, jak i karaibskiego wybrzeża Gwadelupy. Wybór to bardzo trudny. Plaż na Gwadelupie jest ....238 i praktycznie każda posiada swoje atuty, które mogłyby nobilitować je do Top 10. Wybrałem jednak spośród wielu 10 tych, które powinny obowiązkowo znaleźć się w marszrucie osoby odwiedzającej wyspy.


Nr 10 - Plage de MalendurePlaża na wschodnim wybrzeżu wyspy Basse Terre, na północ od miasteczka Bouillante. Znaleźć ją można bardzo łatwo. Znajduje się blisko drogi N2 prowadzącej z Sainte Rose do Basse Terre (nominalnej stolicy Departamentu Gwadelupa). Plaża polecana przede wszystkim ze względu na zlokalizowane tam centrum sportów wodnych, oraz bezpośrednie sąsiedztwo Rezerwatu Jaques'a Cousteau. Malendure to świetne miejsce dla osób, które chcą skorzystać z opcji nurkowania, snorkelingu, lub eksploracji pobliskiej Wyspy Gołębiej morskimi kajakami (dystans pomiędzy plażą a wyspą to około 1,5 km, który to dystans należy pokonać własnoręcznie wiosłując, na początku przezwyciężając fale, które wypychają kajak na brzeg ). Z plaży wypływają również niewielkie stateczki, które wiozą chętnych do siedlisk żółwi morskich, znajdujących się w okolicy Wyspy Gołębiej (Ilet Pigeon).


> plaża piaszczysta (czarna) > plaża zagospodarowana


Przydatne linki:

https://caraibekayak.com/

https://www.gwadapagaie.com/en/home/


Nr 9 - Grand Anse des SalinesAby dotrzeć do plaży Grand Anse des Salines należy kierować się w stronę Anse des Chateaux i Pointe des Colibris na wschodnim krańcu wyspy Grand Terre. Miejsce szczególnie polecane o wschodzie, lub zachodzie słońca, gdy gra barw dodaje wręcz mistycznych wrażeń. W okolicach plaży znajdują się małe restauracyjki, w których można np. zamówić lokalny kokosowy sorbet. Morze w tym miejscu zazwyczaj jest dość wzburzone, ale ważniejszym elementem od plażowania i pływania, przyciągającym sporo turystów, są niezapomniane widoki Pointe des Chateaux. Na Pointe des Chateaux wciąż odprawiane są rytuały voodoo. Świadczą o tym pewne szczegóły, które napotkać można idąc w kierunku krzyża umiejscowionego na skraju klifu :)


> plaża piaszczysto - kamienista (biała)

> dzika plaża


Nr 8 - Plage du RoseauPołożona w pobliżu wioski Saint Marie. To właśnie prawdopodobnie w tym miejscu, 4 listopada 1493 roku wylądował Krzysztof Kolumb. Miejsce w którym ustawiona jest obecnie kolumna poświęcona Kolumbowi, sąsiaduje z wysokim klifem, więc nie jest to miejsce przyjazne do lądowania od strony morza. Znacznie bardziej do tego typu operacji nadaje się właśnie sąsiednia plaża Roseau. Obecnie plaża jest zorganizowana dla ruchu turystycznego, oświetlona w nocy, z łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych. Niektóre odcinki tej plaży niestety są wybielane białym piaskiem, więc w części zatraciła swój naturalny koloryt czarnego, wulkanicznego podłoża.


> plaża piaszczysta (czarna, w części szara)

> plaża w części zagospodarowana


Nr 7 - Plage des Raisins Clairs


Plaża Raisins Clairs jest chyba najładniejszą plażą w rejonie miasteczka Saint Francoise. Bardzo dobre miejsce do uprawiania snorkelingu. Bliskość bariery koralowej zapewnia możliwość spotkania kilkanaście metrów od brzegu wielu interesujących mieszkańców pobliskich raf. Plażą posiada łagodne zejście do morza, a płycizna utrzymuje się przez kilkadziesiąt metrów od brzegu. W nieodległym sąsiedztwie znajdują się restauracje szybkiej obsługi, market Ecomax, a także apartamenty i bungalowy do wynajęcia. Plaża jest bardzo popularna, więc - szczególnie w weekend - bywa zatłoczona - choć stwierdzenie "zatłoczona" tam, absolutnie nie oznacza tego samego co nad Bałtykiem :) Plaża jest oświetlona po zachodzie słońca. Łatwy dostęp samochodem (parking znajduje się w odległości około 100 metrów od plaży)


> plaża piaszczysta (biała)

> plaża w części zagospodarowana


Nr 6 - Plage de l'Anse BertrandPlaża położona na północy Grand Terre, w okolicach miasteczka Anse Bertrand. Od wschodu odizolowana od otwartych wód Atlantyku wysokim skalistym klifem, dzięki czemu rzadko kiedy występują na tej plaży wysokie fale. Plaża dodatkowo jest chroniona przez barierę koralową. Plaża wyposażona jest w prysznice, parking, restauracje oraz stoły piknikowe, czyniąc to miejsce bardzo dobre na całodzienny wypoczynek. Nieopodal tej plaży stała kiedyś najstarsza kaplica wybudowana na Gwadelupie (XVII w). W pobliżu odkryto również najstarsze grobowce, z wczesnego okresu kolonialnego.


> plaża piaszczysta (złocista)

> dzika plaża


Nr 5 - Plage du Bourg Saint Anne


Plaża municypalna (publiczna) w miejscowości Saint Anne. Jak większość plaż na Grand Terre, osłonięta od otwartego oceanu barierą koralową. W lagunie należącej do plaży głębokość wody rośnie bardzo powoli w miarę oddalania się od brzegu, przez co jest ona bardzo bezpieczna dla dzieci i osób nie umiejących pływać. Oczywiście turkusowy koloryt plaży jest efektem występowania białego piasku na dnie laguny i niedużej głębokości wody. Ma to również wpływ na temperaturę wody w tym miejscu. Brak pełnej wymiany wody z oceanem (bariera koralowa) powoduje, że przy samym brzegu, woda...wydaje się być cieplejsza nawet od temperatury powietrza :)

Przy plaży znajduje się kilka restauracji, pizzerie i spory parking. Niestety, w sezonie i w weekendy, trudno na nim znaleźć wolne miejsce. Przy drodze w pobliżu plaży, znajduje się targowisko, w którym można zaopatrzyć się w domowej roboty Ti-punch, świeże owoce i lokalne pamiątki.

> plaża piaszczysta (biała)

> plaża zagospodarowana


Nr 4 - Anse TilletAnse Tillet, schowana na uboczu plaża, którą mija się podczas drogi z Saint Rose do Deshaies na Basse Terre. Niewielka, dzika, ale wyjątkowa. To właśnie tutaj - według legendy - kotwiczył statek Black Bart'a, czyli Bartholomew'a Robertsa - "The Royal Fortune". Plaża osłonięta jest od wschodu skałą wnikającą w morze na ponad sto metrów. Od zachodu natomiast osłania ją przed niepożądanym wzrokiem cypel plaży Grand Bas Vent.

Morze przy tej plaży nie należy do zbyt bezpiecznych. Spotyka się często prądy wsteczne, które nierozważnych pływaków potrafią wciągnąć kilka kilometrów wgłąb morza. Praktycznie najbezpieczniej pływać można przy wschodnim krańcu plaży. Nie znajdziemy tam żadnych restauracji, barów, parking natomiast odległy jest o około 5 minut marszu (przy punkcie widokowym na Hotel Fort Royal).


> plaża piaszczysta (złocista)

> dzika plaża


Nr 3 - Anse de la Perle


Plaża la Perle to trzecia, najpiękniejsza plaża - wg. mojego rankingu - na Gwadelupie. Na swoim zachodnim krańcu przechodzi w inną plaże, zwaną Rifflet, co daje ponad kilometr nieprzerwanego piaszczystego wybrzeża. Na tej własnie plaży znajduje się domek inspektora, znany z serialu BBC "Śmierć pod palmami". W sezonie, gdy realizowane są zdjęcia do serialu, domek nie jest odgrodzony płotem, więc można pobujać się tam w filmowym hamaku ;) Anse de la Perle posiada łagodne zejście do morza i głębia powyżej 2 metrów występuje dobrze ponad 50 metrów od brzegu dopiero. Łatwa dostępność do plaży samochodem, z niewielkim co prawda parkingiem przy wjeździe, ale rzadko kiedy całkowicie zapełnionym. Restauracje na plaży dają możliwość wyboru między typowymi frutti di mare, a tradycyjnymi mięsnymi potrawami w postaci steków, grillowanych żeberek, czy kurczaka Colombo. Niestety, jak w większości lokalizacji na Gwadelupie - po 18:00 podwoje plażowych restauracji zamykają się nieubłaganie.


> plaża piaszczysta (złocista)

> dzika plaża


Nr 2 - Bois JolanDzika plaża na wyspie Grand Terre, oddalona od głównej drogi wiodącej ze wschodu na zachód wyspy (N4). Plaża w pełnym tego słowa znaczeniu dzika, jedynie z jednym punktem usługowym w postaci restauracji (poza sezonem zazwyczaj zamkniętej) przy jej wschodnim krańcu. Plaża z białym, drobnym piaskiem, osłonięta barierą koralową. Przez bardzo długi dystans idąc w kierunku bariery, głębokość wody nie przekracza 1 metra. Na plaży znajdują się zadaszone stoły i drewniane ławy piknikowe. Płytka woda powoduje, że spotkać tam można różne gatunki ptactwa polujące na morskie stworzenia. Mimo,że plaża należy do najbardziej urokliwych na Gwadelupie, nie spotkamy tam raczej wielu plażowiczów. Pewnie ma na to wpływ ograniczona oferta usługowa na plaży, oraz spore oddalenie od głównych traktów komunikacyjnych. Plaża ta jednak, to jeden z najczęstszych motywów spotykanych na pocztówkach z Gwadelupy.


> plaża piaszczysta (biała)

> dzika plaża


Nr 1 - Grand Anse


Grand Anse to królowa plaż, nie tylko Gwadelupy. Jest to najdłuższa plaża na Gwadelupie, w połowie z rzeczną laguną porośniętą mangrowcami. W czasie gdy w górach nie pada obfity deszcz, rzeka nie przelewa się przez plażę do morza. Czasem jednak, gdy woda w niej przybiera, przebija się przez piasek plaży i rwącym potokiem spływa do morza. Po tym epizodzie, wiatr i morze ponownie zamyka odpływ rzeki i obie części Grand Anse znów łączą się w jeden pas, nieprzerwanego piaszczystego wybrzeża. Zachody słońca na tym skrawku Basse Terre są urzekające. Podobnie jak z Anse de la Perle, stad również widać pobliską wyspę Montserrat, należącą do Korony Brytyjskiej. Zejście do morza jest łagodne. Dno morza jednak szybko opada, więc stosunkowo blisko brzegu woda osiąga głębokość ponad 2 metrów. Na plaży znajduje się kilka restauracji, schowanych w palmowym zagajniku. Kilkaset metrów od plaży jest również minimarket.

Istnieje tutaj możliwość wypożyczenia leżaków i łódek do żeglowania po rzecznej lagunie wśród rosnących przy brzegu mangrowcach.


> plaża piaszczysta (biała)

> dzika plaża


Wybierając i opisując powyższe plaże, pominąłem wiele innych, które z powodzeniem można byłoby uznać za jedne z najpiękniejszych, jak choćby Plage de Caravelle (poniżej),


L'Ilet du Gosier, czy Plage du Clugny, ale spośród 238 plaż trzeba było wybrać jedyne 10 i w mojej, subiektywnej opinii, opisane powyżej zasługują na to z pewnością.


36 wyświetlenia0 komentarz